CZY MASZ PROBLEMY ALKOHOLOWE?

Zamieszczamy  poniżej  12-tu pytań.

Wiemy z własnego doświadczenia, że każdy, kto odpowie pozytywnie na cztery lub więcej pytań spośród tu przytoczonych - ma poważne problemy z alkoholem.
Czy boisz się uczciwie odpowiedzieć na nie ? Robisz to przecież tylko dla siebie. Jeśli uznasz że masz problem, dlaczego nie próbować go rozwiązać ?

Oto te właśnie dwanaście pytań:

1. Czy próbowałeś już kiedyś przestać pić, choćby tylko przez tydzień lub dłużej ?
    - Większość z nas wiele razy postanawiała sama  przestać pić, zanim zwróciła się po pomoc. Składaliśmy przyrzeczenia swojej rodzinie, pracodawcy, sobie - i nic z tego nie wychodziło. Teraz skupiamy się tylko na tym, by nie sięgać po pierwszy kieliszek.

2. Czy byłeś kiedyś oburzony, że ktoś usiłował powstrzymać Cię od picia ?
    - Wielu  próbuje pomóc nadmiernie pijącym, ale z reguły  alkoholik nie chce przyjąć takiej pomocy. Największe efekty przynoszą postawy służenia naszym doświadczeniem i pomocą, jeśli ktoś zwróci się o jej udzielenie.

3. Czy kiedykolwiek próbowałeś zmieniać gatunki alkoholu lub sposób picia ?
    Na początku próbowaliśmy minimalizować skutki picia zmieniając gatunki wódki. Później próbowaliśmy pić o określonej porze dnia, w określonym towarzystwie, z odpowiednim pożywieniem. Jakichkolwiek jednak nie dokonywaliśmy zmian - zawsze kończyło się na tym że byliśmy pijani.

4. Czy w ciągu ostatniego roku piłeś już od rana ?
    Większość z nas wie, że picie od rana w pewnym stadium choroby jest zjawiskiem normalnym.

5. Czy zazdrościsz osobom, które też piją, a nie mają z tego powodu żadnych kłopotów ?
    Zawsze zastanawiali nas koledzy, którzy po tęgim piciu szli do pracy a my jeśli czegoś nie wypiliśmy to nie mogliśmy dojść do siebie

6. Czy w ciągu ostatniego roku nasiliły się Twoje problemy związane z piciem ?
    Z naszego doświadczenia wynika, że problemy zawsze się nasilają a choroba alkoholowa jest chorobą postępującą i śmiertelną.

7. Czy powodem Twojego problemu są kłopoty rodzinne ?
    Wielu z nas w takich wymiarach widziała swoje picie. Zawsze musiał być ktoś winny naszego pijaństwa.

8. Jeśli znajdujesz się na przyjęciu, gdzie alkohol jest podawany w wyznaczonych ilościach - próbujesz zdobyć dla siebie więcej trunku ?
    Większość nas próbowała w jak najszybszym tempie wypić jak najwięcej po to by się normalnie poczuć, dlatego zawsze kombinowaliśmy i oszukiwaliśmy szukając możliwości do wypicia

9. Czy jesteś pewien, że jeśli tylko zechcesz, potrafisz przestać pić bez niczyjej pomocy i w każdym momencie ?
   Większość z nas, próbowała przestać pić bez niczyjej pomocy, utrzymywała nawet kilkutygodniowe, czy kilkumiesięczne abstynencje. Za każdym razem kończyło się to jednak kolejnym ciągiem alkoholowym.

10.Czy w ciągu ostatniego roku z powodu picia zdarzyła Ci się "bumelka" ?
    Czasem bardzo często. Zwykle tłumaczyliśmy to chorobą, lub jakimiś niezależnymi od nas wydarzeniami. Dziś wiemy, że w rzeczywistości oszukiwaliśmy samych siebie.

11.Czy w wyniku picia kiedykolwiek "urwał Ci się film" ?
     Często pełni obaw, udając iż wszystko pamiętamy, staraliśmy się z wypowiedzi innych odtworzyć miniony wieczór. Teraz wiemy, że jest to nieunikniony etap nasilenia naszej choroby.

12.Czy uważasz, że gdyby nie picie, miałbyś inne, bogatsze i bardziej sensowne życie ?
     Niewątpliwie życie bez picia byłoby na pewno lepsze. W pijanym życiu dużo  było niezrozumiałego cierpienia i zagubienia i nie może być bogate i sensowne.
    Życie, które obecnie prowadzimy jest świadome. Nie wszystkim udało się zachować rodziny, zdrowie, pieniądze. Przeżywamy czasem trudności, ale  wolimy to, niż dawne pijane życie.

Jaki jest Twój wynik ?
Czy na cztery lub więcej pytań odpowiedziałeś "tak" ?
Wiemy z własnego doświadczenia, że każdy, kto odpowie pozytywnie na cztery lub więcej pytań spośród tu przytoczonych - ma poważne problemy z alkoholem.

Jeśli uznasz że masz problem, dlaczego nie próbować go rozwiązać ?